Pramene v okolí Turčianskych Teplíc

Kto by nepoznal malebné kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Okrem známych Zlatých kúpeľov sa mesto môže pýšiť i okolitou čarokrásnou prírodou. Okrem liečivých prírodných zdrojov, ktoré vyvierajú v kúpeľoch, nájdete v okolí Turčianskych Teplíc aj ďalšie významné pramene. Poznáte všetky liečivé pramene v okolí Turčianskych Teplíc? Niektoré z nich si môžete kúpiť aj v obchode.

Budiš

Vrt minerálnej vody Budiš sa nachádza katastrálnom území rovnomennej obce Budiš. Od Turčianskych Teplíc je vzdialená len 11 km. Minerálna voda z prameňa Budiš patrí k pomerne obľúbeným, môžete ju nájsť aj na regáloch v supermarketoch.

Prírodná minerálna voda Budiš patrí k stredne mineralizovaným, hydrogénuhličitanovo-síranovým, uhličitým, studeným, slabo kyslým až neutrálnym vodám. Má výborné účinky na tráviacu sústavu, pozitívne účinky na dýchací systém a vhodne dopĺňa dennú potrebu vápnika. Vodu si môžete nabrať  vo verejne prístupnom prameni neďaleko obce Budiš.

Prameň v obci Dubové

Aj v susednej obci Dubové sa nachádza zdroj minerálnej vody. Minerálnu vodu z tohto prameňa radíme k železitým a sírnym kyselkám. Prameň je voľne prístupný, môžete ho nájsť na lúke bez prístrešku. Vyviera zo 6 rúr.

Termálne pramene v Kremnici 

Významné pramene sa nachádzajú i v neďalekej Kremnici. Termálne vody navŕtali v priestoroch kremnických dedičných štôlní. Vrt v dedičnej štôlni pri šachte Ľudovik s teplotou vody  47,5 ºC sa využíva len v letných mesiacoch na napúšťanie termálneho kúpaliska Katarína. Prírodná termálna vodaz prameňa patrí k silno mineralizovaným, mierne rádioaktívnym s liečebnými účinkami na pohybové a nervové ústrojenstvo.

Turiec nie je bohatý len na liečové nimerálne pramene. Ak by ste chceli poznať všetko, čo ponúka región Turiec, neváhajte a strávte v Turčianskych Tepliciach niekoľko dní. Na výber máte množstvo hotelov a kúpeľných domov. Výbornou voľnou pre poznávanie okolia či turistických zaujímavostí, bude relaxačný či liečebný pobyt v Turčianskych Tepliciach. V Zlatých kúpeľoch sa rozhodne nudiť nebudete a vrátite sa domov oddýchnutí a plní energie.

Scroll to Top