Mesto Turčianske Teplice

Turčianske Teplice boli oddávna pre svoju polohu a liečivú silu prírodných prameňov plné domácich i zahraničných hostí. Mesto je totiž aj vďaka klimatickým podmienkam a okolitej prírode ideálnym miestom na oddych, rekreáciu a regeneráciu. V lete funguje termálne kúpalisko, je tu minigolfové ihrisko, tenisové dvorce a turisti uvítajú aj široké možnosti pre pešiu turistiku a cykloturistiku. V zime je zas k dispozícii umelá ľadová plocha a lákadlom sú aj okolité lyžiarske svahy s vlekmi. Okrem toho sú Turčianske Teplice v prvom rade okresným mestom, s čím súvisí aj istý stupeň občianskej vybavenosti.

Turčianske Teplice Kúpele Mesto pohľad letecky

Erb a vlajka Turčianskych Teplíc

Erb mesta

Autorom súčasného erbu mesta je Ing. Zdenko Alexy. Podklad štítu erbu je modrá farba, ktorá je prevzatá z erbu mesta Kremnica, ako bývalého panstva nad kúpeľmi Turčianske Teplice. V hornej časti erbu sú znázornené tri ružičky striebornej (bielej) farby,  ktoré sú prevzaté z erbu Turčianskej stolice. Pod ružičkami sú umiestnené tri zvlnené pásiky zlatej (žltej) farby znázorňujúce tri pramene kúpeľov.

Vlajka Turčianske Teplice

Mestská vlajka má podobu deviatich pozdĺžnych pruhov bieleho, modrého, žltého, bieleho, modrého, žltého, bieleho, modrého a žltého. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je dvomi cípmi siahajúcimi do tretiny jej listu. Farebnosť pruhov na vlajke je daná farbami mestského erbu.

Demografia Turčianskych Teplíc

Turčianske Teplice sú administratívnym, kultúrnym a spoločenským centrom horného Turca a sídlom okresu Turčianske Teplice. Súčasťou Turčianskych Teplíc sú mestské časti Diviaky, Turčiansky Michal a Dolná Štubňa. 

V súčasnom období má mesto 6 667 obyvateľov, z toho 646 žije v Dolnej Štubni, 480 v Turčianskom Michale a 1 176 v Diviakoch. Priamo v meste tak žije len  4 365 obyvateľov.

História Turčianskych Teplíc

Turčianske Teplice patria medzi najstaršie kúpeľné mestá Slovenska. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1281, kedy ich získal gróf Peter. V roku 1533 sa Turčianske Teplice stali majetkom mesta Kremnica.  Postaviť v Turčianskych Tepliciach vhodné budovy na ubytovanie hostí sa podarilo až v 19. storočí. Vtedy sa začali kúpele v Turčianskych Tepliciach postupne rozrastať, čo malo vplyv aj na rozvoj mesta. Viac informácii o histórii Turčianskych Teplíc.

Doba kamenná

Najstaršie osídlenie Turca je doložené z doby kamennej. Potvrdzuje to nález kamennej sekerky z tohto obdobia. Lokalitu obývali ľudia kanelovanej kultúry, nazvanej podľa výzdoby keramiky kanelmi.

Dobrá bronzová

V dobe bronzovej tu žil ľud tzv. lužickej kultúry. Z tohto obdobia sa datujú nálezy dvoch pokladov. Prvým sú bronzové ihlice s guľovými hlavicami a rytou ozdobou, ktoré boli nájdené vo Vieske. Druhým pokladom sú bronzové nástroje a šperky z okolia Hornej Štubne.

Doba železná

V dobe laténskej (mladšia doba železná) prichádzajú na územie súčasného Turca Kelti, o čom svedčí nález dielne na výrobu keltských žarnovov na pravekom hradisku v Rakši.

Mapa mesta Turčianske Teplice

Samospráva v meste Turčianske Teplice

Turčianske Teplice sú okresným mestom s výbornou občianskou vybavenosťou. Primátorom mesta od roku 2015 je Mgr. Igor Hus. Kontaktovať ho môžete nasledovne:

primator@turciansketeplice.sk
043 490 60 11 alebo 095 522 500

Časté otázky

Mesto sa nachádza v južnej časti Turčianskej kotliny v údolí horného Turca. Je to vhodné miesto na turistiku a na praktizovanie viacerých športov. Pozrieť polohu mesta na mape

Turčianske Teplice majú vyše 6 500 obyvateľov. 

Symbolom mesta je nový erb. Podklad štítu erbu je modrá farba. V hornej časti erbu sú znázornené tri ružičky striebornej farby. Pod ružičkami sú umiestnené tri zvlnené pásiky zlatej farby znázorňujúce tri pramene kúpeľov. Obrázky symbolov

Scroll to Top