Podujatia v Turčianskych Tepliciach

V kúpeľoch Turčianske Teplice to naozaj žije. Okrem kvalitného liečebného programu sa tu totiž starajú aj o voľný čas svojich klientov. Pravidelne kúpele organizujú pre svojich hostí mnohé aktivity. Napríklad informatívnu prechádzku kúpeľným parkom, tvorivé dielne, prednášky na zaujímavé témy, tanečné zábavy, pohybové aktivity, kultúrne a fakultatívne výlety a ďalšie. Okrem toho je aj samotné mesto strediskom kultúry. O kultúrne podujatia v Turčianskych Tepliciach tak rozhodne nie je núdza.

Podujatia Turčianske Teplice

Podrobnejšie informácie o jednotlivých podujatiach v Turčianskych Tepliciach v roku 2022 nájdete v aktualitách. Zoznam aktuálnych kultúrnych podujatí nájdete napríklad na oficiálnej stránke mesta. Tu rovnako nájdete aj kalendár kultúrno-spoločenských a športových podujatí organizovaných mestom Turčianske Teplice. 

Kultúra v kúpeľoch

V Zlatých kúpeľoch si potrpia na širokú ponuku spoločenských a kultúrnych podujatí. Pravidelne sa organizujú vystúpenia speváckych zborov, posedenia pri ľudovej hudbe, zábavy v country štýle či koncerty klasickej, jazzovej a dokonca aj rockovej hudby. Naozaj pre každého niečo. Pripomíname však, že na všetky večerné, kultúrne a spoločenské podujatia je vstup povolený len v spoločenskom oblečení. Myslite na to, keď sa budete baliť.

Dni Turca

Celoslovensky známou akciou sú samozrejme Dni Turca. Tradične sa konajú tretí júnový víkend. Počas tohto kultúrneho podujatia nechýba Teplický jarmok, hasičská súťaž a vystúpenia rôznych hudobných skupín. Organizátori podujatia sa snažia každý rok program orientovať na viaceré vekové skupiny. Na svoje si teda prídu najmenší, na ktorých čakajú napríklad detské divadlá. Večer je zase rezervovaný pre rodičov, ktorí si môžu prísť vychutnať vystúpenie nejakej hudobnej skupiny. V sobotu sa tradične koná aj hasičská súťaž. 

Teplický jarmok

Každoročne v Turčianskych Tepliciach býva aj Teplický jarmok. Na tomto jarmoku bývajú pravidelne prezentované aj tradičné ľudové remeslá. Mnohé tradície predkov sú v Turci stále živé. Nemalou mierou k tomu prispievajú aj podujatia, ktorých hlavným cieľom je práve udržiavanie kultúrneho a remeselného dedičstva predchádzajúcich generácií. Či už ide o podujatia spojené s folklórnymi tradíciami alebo akcie, kde máte možnosť ochutnať jedlá z minulosti, určite tieto podujatia navštívte.

Podujatia v okolí mesta Turčianske Teplice

Kremnické gagy

V neďalekej Kremnici, vzdialenej približne 20 kilometrov, sa každoročne koná európsky festival humoru a satiry, tzv. Kremnické gagy. Je to originálne medzinárodné kultúrne podujatie s dlhoročnou tradíciou. Cieľom festivalu je monitorovanie domácej a zahraničnej tvorby, výsledkom ktorej je multižánrová prehliadka umeleckého programu s dôrazom na humor, satiru a kultivovanú zábavu. Rovnako poukazuje aj na aktuálne dianie v spoločnosti. Súčasťou festivalu je tiež populárna expozícia Múzea gýča, ale aj unikátna Ulička slávnych nosov, v ktorej sú umiestnené reliéfy osobností so zmyslom pre humor, ktorí už nie sú medzi nami.

Kremnické gagy

Dotyky a spojenia

V Martine sa každý rok stretávajú milovníci divadla na divadelnom festivale Dotyky a spojenia. Ťažisko programu festivalu spočíva v prezentácii najinšpiratívnejších divadelných inscenácií, ktoré vznikli na Slovensku. Festival funguje ako zrkadlo aktuálnej divadelnej tvorby. Úroveň festivalu preto priamo závisí od úspešnosti sezóny v jednotlivých divadlách. 

Festival podnecuje teoretickú reflexiu a obnovenie dialógu tvorcov s kritikmi a divákmi. Má ambíciu rezonovať v divadelnom prostredí na Slovensku ako významný akt porovnávania. Divadelní umelci získavajú v rámci diskusie priamu spätnú väzbu od divadelných kritikov.

Festival približuje a sprístupňuje divadlo divákom všetkých vekových kategórií. Diváci majú možnosť vidieť najlepšie inscenácie divadiel z celého Slovenska a majú aj príležitosť porozprávať sa s tvorcami priamo po skončení predstavenia.

Zámocké hry Zvolenské

Trošku ďalej, ale predsa dobre dostupné, je mesto Zvolen. Ak sa budete v kúpeľoch nachádzať v júni, určite si sem odskočte a navštívte medzinárodný letný divadelný festival priamo na zámku. Oplatí sa to. Zámocké hry Zvolenské sú totiž najstarším divadelným plenérovým festivalom na Slovensku. Organizátorom je Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene

Festival vznikol už  v roku 1974. Prvé roky ožívalo zámocké nádvorie počas júnových večerov domácou inscenáciou pripravenou špeciálne pre festival. Po piatich rokoch od vzniku festivalu pribudla operná časť, ktorá využívala výbornú akustiku zámockého nádvoria. Od osemdesiatych rokov začali na festivale účinkovať aj hosťujúce divadlá a divákom sa tak ponúkla oveľa širšia programová ponuka. Od roku 1993 sú pravidelným hosťom aj zahraničné divadlá.  

Zámocké hry Zvolenské

Zámocké hry Zvolenské sú festivalom s mimoriadnym prínosom pre divákov, umelcov i hosťujúce divadlá. Súčasťou rozširovania ponuky festivalu sú aj sprievodné podujatia, ktoré prinášajú festivalové dianie za pomedzie zámockého nádvoria k širšiemu okruhu ľudí.

Scroll to Top