Tipy na výlety v okolí Turčianskych Teplíc

Pamiatky

Za pamiatkami sa vždy oplatí cestovať. Dôkazom toho sú predovšetkým okolité hrady, ktoré sú pre všetkých návštevníkov Turčianskych Teplíc veľkým lákadlom. Turisti s obľubou navštevujú zrúcaniny Blatnického a Znievskeho hradu a kúpeľní hostia si radi odskočia na mestský hrad do Kremnice. Pre aktívnych je tu možnosť jazdectva alebo jazdy na elektrokolobežkách či elektrobicykloch. Pre tých, ktorí majú radšej pokoj, ale nechcú sedieť na hotelovej izbe, otvára svoje brány do podzemia Harmanecká jaskyňa. Každý tu nájde to, čo potrebuje, aby bol jeho pobyt dokonalý. Presvedčte sa sami a vyskúšajte naše tipy výlety v okolí Turčianskych Teplíc.

Hrad Kremnica

 • vzdialenosť od Turčianskych Teplíc: cca 21 km 
 • otváracie hodiny: utorok – nedeľa, 10.00 – 12.00 / 13.00 – 16.30
 • vstupné: dospelí 3 €, zľavnené (deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP) 1,50 €
 • trvanie prehliadky: 2 h

Mestský hrad v Kremnici je komplex stredovekých budov rôzneho poslania, ktoré vznikali postupne od 13. do 15. storočia. Hrad je chránený opevnením, na ktoré sa napájajú mestské hradby. Kremnické mestské hradby možno zaradiť medzi najzachovalejšie na Slovensku. 

Hrad Kremnica - Turčianske Teplice

V rokoch 1976 až 1996 prechádzal hradný areál komplexnou obnovou. Stredoveký mestský hrad v Kremnici je aj preto dnes národnou kultúrnou pamiatkou. 

Prehliadka tohto hradu trvá približne 2 hodiny. V hradnom areáli sa totiž nachádza až 6 expozícií v priestoroch štyroch objektov: Románsky karner, Malá veža, Severná veža a Radnica. Dominantou je stavba kostola sv. Kataríny, postavená v gotickom slohu. V súčasnosti je hrad sídlom Múzea mincí a medailí.

Harmanecká jaskyňa

 • vzdialenosť od  Turčianskych Teplíc: cca 20 km (cez Šturec)
 • prístup k jaskyni: 40 min, prevýšenie 260 m
 • časy vstupov: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30
 • vstupné: dospelí 7 €, deti a invalidi 3,50 €, študenti a seniori 6 €
 • trvanie prehliadky: 60 min

Harmanecká jaskyňa sa nachádza v doline Harmanca severozápadne od Banskej Bystrice, v južnej časti Veľkej Fatry. Vchod do jaskyne je v nadmorskej výške 821 metrov. Prístup k Harmaneckej jaskyni je od parkoviska na štátnej ceste Harmanec – Turčianske Teplice severozápadne od mesta Banská Bystrica. Ku vchodu do jaskyne sa návštevník dostane po serpentínovom chodníku s prevýšením 260 metrov. Výstup trvá približne 40 minút. Na výstupovej trase sú však nainštalované zaujímavé tabule náučného chodníka, preto si určite na výstup rezervujte viac ako spomínaných 40 minút. 

Celková dĺžka jaskyne je 2 763 metrov, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa s dĺžkou 1 020 metrov a s ešte väčším počtom schodov. Nech vás však číslo 1 088 neodradí navštíviť túto bielu nádheru. Teplota vzduchu v jaskyni sa pohybuje od 5,8 °C do 6,4 °C.

Podzemné chodby a siene sú vytvorené v druhohorných vápencoch stredného triasu. Jaskyňa má puklinovo-rútivý charakter. Nadložie jaskyne je tvorené z čistého vápenca a práve vďaka nemu prirástol Harmaneckej jaskyni názov Biela jaskyňa.

Tipy na voľný čas

Máte radi divy prírody? Navštívte Harmaneckú jaskyňu. Ste milovníkom športu a adrenalínu? Požičajte si v Blatnici elektrokolobežku alebo elektrobicykel a spoznávajte okolitú prírodu. A ak sa na svet radi pozeráte z konského chrbta, rezervujte si jazdenie na ranči Amadeus.

Elektrokolobežky a elektrobicykle

Vychutnajte si jazdu na elektrokolobežkách Gaderskou dolinou v Národnom parku Veľká Fatra. Požičať si ich môžete v Blatnici pri vstupe do Gaderskej Doliny pri veľkom parkovisku v dome číslo 243. Za deti, prilby a detské sedačky sa v požičovni Gaderwheel neplatí.

 • vzdialenosť od Turčianskych Teplíc: cca 16 km 
 • otváracie hodiny: denne od 9.00 do 19.00

Rovnako môžete využiť aj požičovňu horských elektrobicyklov v Blatnici s dojazdom do 130 kilometrov a vychutnať si krásu Turčianskej prírody. Na bicykloch môžete hravo absolvovať horské cyklotrasy Veľkej Fatry, ale aj krásne cyklotrasy v okolí Blatnice, Martina a Turčianskych Teplíc. K bicyklom sa požičiavajú samozrejme aj prilby, potreby pre prípad defektu a detské sedačky.

 • vzdialenosť od Turčianskych Teplíc: cca 16 km 
 • otváracie hodiny: otvorené 24 hodín denne
 • kontakt: 0903 286 757

Ranč Amadeus

Ranč Amadeus ponúka jazdu na koňoch v aréne i v teréne. Naozajstní milovníci zvierat môžu na ranči zažiť dobrodružstvo aj pri zháňaní kráv. Ako na naozajstnom divokom západe. Pravé kovbojské prostredie dotvára aj westernovo ladený salón, kde je možné si pochutnať na dobrom jedle alebo si večer posedieť pri ohníku a dopriať si poriadnu grilovačku. Zažiť tu môžete aj pravú slovenskú zabíjačku a dopriať si tak pôžitok z vlastnoručne vyrobenej klobásky. Ranč Amadeus pre návštevníkov organizuje okrem podujatí spojených s koňmi aj rôzne športové podujatia a výlety do blízkeho aj vzdialeného okolia. Pre milovníkov vína je tu možné pripraviť aj posedenie v 180 ročnej pivnici ukrytej 4 metre pod zemou.

Časté otázky

Navštíviť môžete zrúcaniny Blatnického a Znievskeho hradu alebo mestský hrad v neďalekej Kremnici.

V Blatnici je  možné požičať si elektrokolobežky alebo elektrobicykle a spoznávať Gaderskú dolinu v Malej Fatre trošku aktívnejšie. Rovnako je možné na ranči Amadeus rezervovať jazdu na koni a spoznávať okolie z konského chrbta.

Ideálna je Harmanecká jaskyňa. Počas celého roka sú v nej stabilné klimatické podmienky.

Scroll to Top