Pamiatky a zaujímavosti Turčianskych Teplíc

Mesto Turčianske Teplice je plné pamiatok, ktoré je určite potrebné vidieť a spoznať. Priamo v meste sa nachádza Modrý kúpeľ, ktorý je historickou i architektonickou dominantou kúpeľov. V mestskej časti Diviaky sa zas nachádzajú 2 krásne kaštiele. Jeden je postavený v renesančnom slohu a druhý v rokokovom. Milovníci histórie a výtvarného umenia by mali určite navštíviť aj Galériu Mikuláša Galandu. Kúpele sú však vhodným miestom aj pre tých, ktorí hľadajú skôr aktívny oddych v lone prírody. Je tu sprístupnených množstvo turistických chodníkov, ktoré sú rôznej náročnosti, od príjemnej prechádzky po náročný výstup. Určite sa však nudiť nebudete, či už ste milovníkom historických mestských zákutí, alebo turistiky v malebnej prírode.

Pamiatky

Modrý kúpeľ

Modrý kúpeľ je historickou dominantou mesta Turčianske Teplice a architektonickým skvostom celého kúpeľného areálu.  

Prvá písomná zmienka o pôvode kúpeľa pochádza už z roku 1726. V roku 1728 mesto Kremnica dalo vybudovať najprv Zelený kúpeľ a pristavilo k nemu dom, v ktorom bolo päť izieb a kuchyňa. Už vtedy mal kúpeľ charakteristickú vežičku, aj keď sa ešte nenazýval Modrý. Dnes je však Modrý kúpeľ kultúrnou pamiatkou, slovenským unikátom a celosvetovo známym prameňom. 

Modrý kúpeľ turčianske teplice

Modrý kúpeľ je klenotom kúpeľníctva v Turčianskych Tepliciach. Kopulovitá neoklasicistická stavba bola postavená síce už v roku 1885 priamo na liečivom prameni, ale nedávno prešla kompletnou rekonštrukciou. Nadväzuje na hotel Royal Palace, ktorý dnes ponúka jedno z najluxusnejších ubytovaní na celom Slovensku. Luxus však k Zlatým kúpeľom neodmysliteľne patrí.

Kaštiele v Diviakoch

Kaštieľ v Diviakoch

Hlavnou dominantov dediny je kaštieľ rodu Platthyovcov. Postavili ho ešte v 17. storočí v renesančnom slohu. Táto vzácna kultúrna pamiatka patrila dlho Matici slovenskej. Dnes slúži ako depozitné pracovisko Slovenskej národnej knižnice. Interiéry kaštieľa nie sú síce otvorené pre verejnosť, ale pohľadom na pôvabný zovňajšok kaštieľa sa môže bez okolkov pokochať každý. 

Okrem renesančného platthyovského kaštieľa sa v obci Diviaky nachádza i mladší rokokový kaštieľ Tarnóczyovcov. I tento možno obdivovať len zvonku. Je však obklopený nádherným kúpeľným parkom.

Galéria Mikuláša Galandu

Galéria sídli v rodný dom významného slovenského maliara, zakladateľa moderny, grafika a ilustrátora Mikuláša Galandu. Nájdete ju neďaleko kúpeľného parku. 

Pozrieť si tu môžete 34 reprodukcií a jeden originál, ktorý sa nachádza v pôvodnom maliarovom stojane. Vystavené sú tu aj ukážky ilustrácií, ktoré Galanda pripravil ku knihám rôznych spisovateľov a básnikov. Práve v knižnej ilustrácii dosiahol medzinárodné úspechy. Viac informácií.

Galéria Mikuláša Galandu

Turistické trasy

Okolie Turčianskych Teplíc je priam stvorené pre turistiku. Je tu mnoho turistických chodníkov. Niektoré sú určené pre rodiny s deťmi a sú veľmi nenáročné. Taký je napríklad zrenovovaný náučný chodník v lesoparku Bôr. Ak máte chuť na náročnejšiu turistiku, vyberte sa po stopách Janka Bojmíra.

Náučný chodník v lesoparku Bôr

  • lokalita: Turčianske Teplice
  • typ chodníka: prírodovedný a historický
  • dĺžka trasy: 6,5 km
  • prevýšenie: 50 m 
  • náročnosť: nenáročná trasa
  • čas prechodu: 2,5 – 3 h

Náučný chodník v lesoparku Bôr začína v Turčianskych Tepliciach. Chodník je značený turistickými značkami. Celý okruh je fyzicky nenáročný. Prejdenie celého náučného chodníka trvá 2 až 3 hodiny. Ide o peknú prechádzku, ktorú si turisti môžu spestriť napríklad návštevou rodného domu Mikuláša Galandu. Odtiaľ chodník pokračuje na Stráň, kde si výletníci môžu oddýchnuť a pokochať sa výhľadom na kúpeľné mesto. 

Náučný chodník v lesoparku Bôr je príjemným miestom ako využiť voľný čas, dozvedieť sa niečo nové a zároveň si užiť krásu okolitých pohorí a malebnej prírody.

Chodník Janka Bojmíra 

  • vzdialenosť od Turčianskych Teplíc: cca 26 km (16 km do Blatnice) 
  • trasa: modrý turistický chodník 
  • dĺžka trasy: 10,6 km
  • prevýšenie: 868 m 
  • náročnosť: náročná trasa
  • čas prechodu: 5 h

Náučný chodník nesie meno nestora slovenskej turistiky – Janka Bojmíra. Modro značený turistický chodník pomenovaný po tomto významnom slovenskom značkárovi má začiatok v chatovej osade Gader odkiaľ pokračuje cez Konský dol a masív Muráňa smerom na vrch Tlstá (1 373 m. n.m.). Ďalej pokračuje popri jaskyni Mažarná a končí sa v Gaderskej doline, neďaleko Blatnického hradu i Blatnice. 

Chodník patrí medzi náročnejšie trasy. Odporúča sa ho absolvovať v letných mesiacoch. Skúškou je predovšetkým výstup na Tlstú. Cesta sa kľukatí pomedzi menšie a väčšie bralá a naberá na intenzite. Aj zostup je strmý. Je obohatený prudkým skalnatým úsekom a reťazami na pridržanie sa. Odmenou je nádherná jaskyňa Mažarná a po náročnej túre poteší osvieženie v Gaderskom potoku.

Výstup na Drieňok

  • vzdialenosť od Turčianskych Teplíc: cca 23 km (16 km do Blatnice)
  • trasa: modro značený turistický chodník
  • dĺžka trasy: cca 7 km
  • náročnosť: nenáročná trasa

Drieňok je vrch, ktorý leží v juhozápadnej časti Veľkej Fatry. Nepatrí medzi najnavštevovanejšie vrchy, ale výstup nie je vôbec namáhavý. Ťažšie pasáže sa nachádzajú iba pri strmom stúpaní Rakytovskou dolinou a tesne pod cieľom výstupu. 

Vrcholová časť Drieňka je trávnatá, občas vykukne nejaká tá skala. Vrchol poskytuje takmer kruhový výhľad najmä na južnú časť Turčianskej kotliny, Turčianske Teplice a západnú časť Národného parku Veľká Fatra. 

Na Drieňok vedie modro značený turistický chodník. Východiskovým bodom môžu byť viaceré okolité obce. Odporúčame Blatnicu, odkiaľ je to približne 7 kilometrov. Okolím vedú aj značené cyklotrasy.

Tipy na výlety

Ak ste sa rozhodli Turčianske Teplice navštíviť na dlhšie, určite radi spoznáte aj ich okolie. To je totiž známe množstvom hradných zrúcanín, ale to určite nie je všetko. Na svoje si prídu milovníci jazdenia i športu, ale aj tí, ktorí radi obdivujú krásy prírody a výtvory ľudských rúk. Presvedčte sa sami. 

Časté otázky

Je tu mnoho turistických chodníkov. Nachádza sa tu zrenovovaný náučný chodník v lesoparku Bôr či náučný chodník Janka Bojmíra.

Dominantu mesta tvorí historický objekt z 19. storočia, tzv. Modrý kúpeľ. Návštevníkov časti Diviaky zas upúta renesančný kaštieľ z druhej polovice 17. storočia a rokokový kaštieľ z druhej polovice 18. storočia.

Múzeum sa tu nenachádza, ale môžete navštíviť Galériu Mikuláša Galandu. Galéria Mikuláša Galandu bola stálou expozíciou Turčianskej galérie v Martine, pričom v súčasnosti ju spravuje mesto Turčianske Teplice.

Návrat hore