Turčianske Teplice patria medzi najstaršie kúpeľné mestá na Slovensku, o čom svedčí ich dávna história. Prvá písomná zmienka o teplých prameňoch pochádza už z roku 1281. Vtedajší kráľ Ladislav IV. darovacou listinou poručil teplé pramene grófovi Petrovi. A čo bolo ďalej?
Vznik kúpeľov Turčianske Teplice
Prví majitelia boli Hájski páni. Na konci 15. storočia však rodina Hájskovcov vymrela a na základe podpory kráľa Mateja Korvína získal tretinu Hájskeho panstva dvoran Michal Majtényi. Zbytok panstva malo v záložnom práve mesto Kremnica. Pre zamotané majetkovoprávne vzťahy však dochádzalo často k sporom o majetok. Panstvo si nakoniec udržala manželka Uršula až do roku 1530, keď aj tento rod vymrel.
V roku 1533 sa Turčianske Teplice stali výhradne majetkom mesta Kremnica. Kremnica sprístupnila pramene všetkým vrstvám spoločnosti a začala kúpele nielen naplno využívať, ale aj budovať. Aj keď boli teplické liečivé pramene známe a navštevované, predsa sa túžby Kremnice postaviť v Turčianskych Tepliciach vhodné budovy na ubytovanie hostí, splnili až v 19. storočí. Postupne sa začali kúpele v Turčianskych Tepliciach budovať a rozrastať. Banské mesto Kremnica bolo majiteľom kúpeľov až do roku 1949.

Kúpele Turčianske Teplice počas 1. a 2. svetovej vojny
Počas prvej svetovej vojny sa kúpeľný život v Turčianskych Tepliciach obmedzil a celé kúpele slúžili ako vojenská nemocnica. Počas druhej svetovej vojny prestali kúpele slúžiť svojmu účelu úplne.
V roku 1920 sa liečebný dom Alžbeta premenoval na liečebný dom Jána Kollára. V roku 1926 bol postavený terajší liečebný dom Malá Fatra (bývalý Grand hotel).
Kúpele až do roku 1949 patrili Kremnici. Tá jednotlivé objekty prenajímala súkromníkom. Lenže budovy ďalej chátrali, a aby kúpele mohli konkurovať modernejším, museli sa postarať o ich renováciu. Čiastočná prestavba kúpeľov sa však uskutočnila až na nátlak verejnosti ešte počas existencie Slovenskej republiky v roku 1940. Prebehla renovácia Červeno-bieleho kúpeľa. Drevené bazény boli nahradené kachličkovanými a zmenil sa systém vetrania v jednotlivých kúpeľoch.
Kúpele Turčianske Teplice v 20. storočí

V roku 1949 sa Kremnica vzdala svojich práv na kúpele a vznikli Československé štátne kúpele a žriedla. Prakticky až potom sa začala ich rekonštrukcia a nová výstavba.
Ako prvé sa rekonštrukciou zmodernizovali Červený kúpeľ a liečebné domy Fatra a Kollár. V roku 1975 sa začala výstavba liečebného domu Veľká Fatra. Medzitým, v roku 1973, bola dobudovaná a odovzdaná do užívania aj stavba liečebného domu Alfa. V roku 1984 bol dobudovaný liečebný dom Veľká Fatra a kapacita kúpeľov sa tak zvýšila na 465 lôžok. Pribudli aj nové priestory s moderným technickým vybavením a rozšírila sa paleta poskytovaných služieb a podávaných procedúr.
Kúpele Turčianske Teplice v súčasnosti
V rokoch 2005 až 2006 prebiehala rekonštrukcia pôvodnej časti liečebného domu Veľká Fatra. O rok neskôr bola postavená prvá časť zábavno-relaxačného areálu. V roku 2009 bolo dokončené nové krídlo liečebného domu Veľká Fatra, v ktorom mali byť uspokojované potreby aj tých najnáročnejších kúpeľných hostí. V roku 2011 prebehla rekonštrukcia balneoterapie. Ako posledný bol zatiaľ zrekonštruovaný hotel Royal Palace a prebehla rekonštrukcia tzv. Modrého kúpeľa.