6 faktov z histórie kúpeľov v Turčianskych Tepliciach

Neveľké mesto Turčianske Teplice leží v údolí horného Turca, pod juhozápadným výbežkom Veľkej Fatry. Azda každému sú známe predovšetkým vďaka svojim ,,zlatým kúpeľom„. Vedeli ste však, že kúpele v Turčianskych Tepliciach patria k najstarším na Slovensku či to, že blízka Kremnica bola majiteľom kúpeľov vyše 4 storočia? Prečítajte si 6 faktov z histórie kúpeľov v Turčianskych Tepliciach o ktorých ste doteraz možno nepočuli.

Turčianske Teplice patria medzi najstaršie kúpeľné mestá

Prvá písomná zmienka o teplých prameňoch pochádza z roku 1281, kedy daroval uhorský kráľ Ladislav IV. Kumánsky územie Hájskeho panstva grófovi Petrovi. Históriu samotných kúpeľov v Turčianskych Tepliciach začali majitelia písať pomerne skoro, už na prelome 15. a 16. storočia začali vznikať v Turčianskych Tepliciach pri prameňoch prvé kúpeľné budovy. Ich vývoj napredoval míľovými krokmi a dnes aj vy môžete spoznať čaro kúpeľov či vyskúšať liečivú vodu pri jednom z relaxačných alebo liečebných pobytov.

Turčianske Teplice patrili Kremnici až 414 rokov

Dňa 31.8.1535 sa banské mesto Kremnica stáva definitívnym majiteľom Hájskeho panstva. Majiteľom kúpeľov v Turčianskych Tepliciach bola až do roku 1949. Dňa 20.2.1949 sa Kremnica vzdala svojich práv na kúpele. Následne v Turčianskych Tepliciach znikli Československé štátne kúpele a žriedla. V súčasnosti sú kúpele akciovou spoločnosťou pod celým názvom Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice, a.s.

Štubnianske kúpele

Do roku 1948 sa Turčianske Teplice nazývali Štubnianskymi Teplicami a kúpele boli známe ako Štubnianske, nemecky hovoriaci ľud ich poznal pod názvom Bad Stuben,maďarsky boli nazývané Stubnyafürdő. Thermae Stubnenses čiže Štubnianske kúpele boli pomenované už v roku 1504. V 18. storočí bol zaužívaný aj názov Teplitza.

Štubnianske kúpele, historická pohľadnica.

Kúpele navštívil cestovateľ Eduard Brown

Kúpele v Turčianskych tepliciach popísal nasledovne:

,,Teplota vody zodpovedá teplote vody v kráľovských kúpeľoch v Anglicku.

Je 7 kúpeľov: 1. kúpeľ pre šľachticov, 2. kúpeľ pre vznešených pánov, 3. kúpeľ pre sedliakov, 4. kúpeľ pre sedliačky, 5. kúpeľ pre žobrákov, 6. kúpeľ pre tých, čo sú nakazení venerickým luesom, 7. kúpeľ pre cigáňov.“

Pod ťažkým trestom

Sľubný rozvoj kúpeľov prerušili boje s Turkami ale aj protihabsburgské povstania Štefana Bočkaja v rokoch 1604 až 1606. Mesto Kremnica, ktoré vlastnilo kúpele, hľadalo pomoc u panovíka. V roku 1616 bol vydaný panovníkom Matejom II Habsburgským ochranná list, ktorý uvádza, že ktokoľvek kto by narušil chod kúpeľov alebo by chcel kúpele obsadiť násilím, stihne nemilosť panovníka a ťažký trest.

Turčianske Teplice navštevovali tí najvznešenejší

Kúpele v Turčianskych Tepliciach v dejinách navštívili mnohé významné osobnosti. Medzi najvýznamnejšie patrili panovník Maximilián I Habsburgský, ktorý kúpele navštívil v roku 1573 či Mikuláš Esterházy. Turčianske Teplice navštevoval aj palatín František Vešelény. Hlavní predstavitelia protihabsburgského povstania sa stretli práve tu, v Turčianskych Tepliciach.

Návrat hore