Výstava čipiek „Príbeh nití“ v Galérii Mikuláša Galandu

Od 4. apríla máte možnosť navštíviť výnimočnú výstavu čipiek v Galérii Mikuláša Galandu priamo v Turčianskych Tepliciach. Spestrite si prechádzky kúpeľným parkom Slávy a spoznajte jedinečnú krásu nití a čipiek.

Aktuálna výstava – Príbeh nití

Výstavu s celým názvom: Katarína Búranová / Lýdia Pekariková: Príbeh nití, je možné navštíviť až do 19. mája 2023. Galéria Mikuláša Galandu je otvorená v čase:

  • Utorok až Piatok: 10:30 – 16:30
  • Nedeľa: 13:00 – 17:00

Nájdete ju na ulici Kollárova 720, od Liečebného domu Veľká Fatra sa ku galérii dostanete chôdzou, ani nie za 10 minút (cca 600m), cez kúpeľný park Slávy.

Na výstave uvidíte moderné spracovanie tradičnej paličkovej čipky z dielní dvoch výnimočných dám, ktorých predstavivosť a zručnosť je cítiť z každého uzlíka na čipke.

Príbeh nití, 4. apríla – 19. mája

Katarína Búranová

Neprehliadnuteľná čipkárka, pani Katarína Búranová sa narodila v Žiline v roku 1947. Vyštudovala textilné výtvarníctvo a čipkárstvo v Bratislave. Pracovala ako látková dizajnérka a popri tom venovala svoj voľný čas čipkárstvu. Ešte počas jej pôsobenia v Bratislave sa zúčastnila viacerých tvorivých súťaží a výstav neprofesionálnych výtvarníkov – AMA, kde v čipkárstve získala viacero ocenení (rokoch 1981 až 1985).

V roku 1997 sa vrátila späť do rodnej Žiliny. Je zakladajúcou členkou čipkárskeho klubu Gracia a špecializuje sa na tvorbu čipkovaných šperkov tradičnými slovenskými čipkárskymi technikami. Zároveň vedie aj kurzy čipkárstva pre začiatočníkov a pokročilých, ako i kurzy výroby čipkovaných šperkov.

Pani Katarína svoje práce postupne vystavovala na rôznych čipkárskych výstavách na Slovensku i v zahraničí, kde za svoju tvorbu získala množstvo ocenení. Čipkárstvo pre ňu predstavuje spôsob, ako sa nielen umelecky prejaviť, ale aj ako formu vyjadrenia svojich pocitov a nálad.

Lýdia Pekaríková

Pani Lýdia Pekaríková sa narodila v roku 1947 a i jej záľubou sa stala paličkovaná čipka. Študovala na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, kde sa mala možnosť prvýkrát stretnúť s touto výnimočnou technikou. Po dokončení štúdia pracovala krátku dobu ako dizajnér tkaných kobercov. Neskôr jej cesty opäť preplietla čipka, keď sa v roku 1997 začala ako majsterka odborného výcviku, na žilinskom SOU textilu a odevu, venovať čipkárstvu. Od roku 2003 sa venuje tvorbe vlastných návrhov v obrazovej, odevnej a úžitkovej čipke.

Jej práce sú charakteristické riešením čipiek hlavne pásikovou formou a kombináciou rôznych textilných a prírodných materiálov. Používa prvky slovenských regionálnych čipiek a je autorkou mnohých návrhov pre iné čipkárky. Je jednou zo zakladajúcich členiek Klubu paličkovanej čipky (KPČ) Gracia v Žiline a zároveň je aj lektorkou KPČ pri Mestskom kultúrnom stredisku v Rajci.

Okrem úspešnej tvorby sa pani Lýdia Pekaríková aktívne zúčastňuje výstav doma i v zahraničí. Svoje diela prezentuje na rôznych stretnutiach remeselníkov ľudovej tvorby (ÚĽUV) v Bratislave, alebo vo Valašskom Meziříčí na Krajkářskych remeselných trhoch. Vystavovala na troch autorských výstavách pod názvom Čipkované Pêle-mêle v Rajci v rokoch 2010, 2013 a 2017. Pani Lýdia je dokonalou čipkárkou, ktorá dokáže svojou tvorbou inšpirovať a prenášať krásu tejto techniky na ďalších ľudí.

Zdroj: portal.galanda.sk

Návrat hore