Rodný dom Mikuláša Galandu má novú strechu

Aj vďaka dotácii z Ministerstva kultúry SR sa dočkal rodný dom Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach novej strechy. Dom pochádza z roku 1979 a je národnou kultúrnou pamiatkou.

Rekonštrukcia strechy aj ďalšie nevyhnutné opravy

Do rekonštrukcie Galandovho domu investovala samospráva takmer 90 000 €, pričom tretina rozpočtu pochádzala z dotácie Ministerstva kultúry (projekt Obnov si svoj dom). 

Okrem strechy opravili aj schátrané drevené časti budovy, vonkajšie fasády a obklady a časť plota. 

Spomienková lipa v záhrade Galandovho domu 

V záhrade domu Mikuláša Galandu zároveň vysadli spomienkovú lipu. Tá má byť spomienkou pre ďalšie generácie na obete pandémie a obdobie smútku a trápenia sa miestnych obyvateľov. 

Lipu vysadilo mesto Turčianske Teplice v spolupráci s občianskych združením Skutočné obete. Výsadby sa zúčastnili aj niektorí pozostalí po obetiach covidu z Turčianskych Teplíc. Podobnú lipu vysadili aj v ďalších slovenských mestách. V budúcnosti plánujú k lipe osadiť aj pamätnú tabuľu. 

Nová výstava už od 21.4.2022

Galéria otvorí opäť svoje brány pre návštevníkov 21.4.2022, kedy bude otvorená nová výstava – Pre radosť malých i veľkých. Výstava Anny Považanovej bude prebiehať od 21.4. 2022 do 25.5.2022. Slávnostná vernisáž sa uskutoční 21.4.2022 o 16:00. 

Okrem príležitostných výstav si môžete v galérii pozrieť aj stálu expozíciu venovanú tvorbe a životu Mikuláša Galandu. Galéria má čo ponúknuť každému návštevníkovi, preto ju počas pobytu v Turčianskych Tepliciach rozhodne nevynechajte. 

Zdroj:Teplické zvesti

Scroll to Top