4 hrady v okolí Turčianskych Teplíc, ktoré rozhodne musíte navštíviť!

Okolie Turčianskych Teplíc, známeho kúpeľného mestečka, vás prekvapí svojim bohatstvom prírodných a kultúrnych zaujímavostí. Ak patríte k milovníkom hradných zrúcanín, nevynechajte príležitosť navštíviť tieto štyri hrady v okolí Turčianskych Teplíc.

Hrady v okolí Turčianskych Teplíc

Región Turiec patril v minulosti k významným regiónom Slovenska. Vybudované tu boli aj 4 významné hrady, a to Sučiansky hrad,Sklabinský hrad, Znievsky hrad a hrad Blatnica. V minulosti bol centrom Turčianskej stolice práve Sklabinský hrad.

Blatnický hrad

 • vzdialenosť od  Turčianskych Teplíc: cca 18 km (16 km do Blatnice)
 • zrúcanina hradu Blatnica sa nachádza nad obcou Blatnica
 • dĺžka trasy asi 2 km
 • zrúcanina je prístupná len na vlastné nebezpečenstvo

Blatnický hrad nájdete za obcou Blatnica v Gaderskej doline. Postavili ho v druhej polovici 13. storočia na ochranu obchodnej cesty Magna via, ktorá viedla z Nitry na sever. Hrad často menil majiteľov, niekoľko krát prešiel prestavbami. Na konci 17. storočia sa hradu zmocnili povstalci Imricha Tököliho a na začiatku 18. storočia aj kuruci Františka II. Rákociho.

Od roku 1790 ostal neobývaný a postupom času sa zmenil na ruiny.  Zzrúcanina prístupná len na vlastné nebezpečenstvo, a preto je potrebná primeraná opatrnosť. Murivo sa pomaly zvetráva do doliny, hlavne nad strmým úbočím. Na obe plochy po baštách je však možné vystúpiť a je odtiaľ nádherný výhľad.  V súčasnosti sa okrem pozostatkov hradných objektov môžete kochať i nádhernou scenériou Veľkej Fatry. 

Trasa

Blatnický hrad je od Turčianskych Teplíc vzdialený približne 15 km. Na konci obce Blatnica, smerom na Gaderskú Dolinu, sa nachádza platené parkovisko. Od parkoviska budete pokračovať smerom do Gaderskej doliny. Pokračovať budete lesnou cestou približne 20 minútovým stúpaním až k hradu Batnica.

Rekonštrukčné práce na hrade Blatnica

Znievsky hrad

 • vzdialenosť od  Turčianskych Teplíc: cca 24 km (20 km do Kláštora pod Znievom)
 • trasa: 4 km
 • dĺžka trasy: 1 hod. 15 min
 • namáhavý výstup

Znievsky hrad stojí na skalnatom vrcholci vápencového vrchu Zniev v nadmorskej výške 985 m.n.m nad mestečkom Kláštor pod Znievom. Patrí k najstarším známym hradom v Turci a k jedným z najvyššie položených hradov na Slovensku. 

Hrad Zniev už spomína listina v roku 1243. Od polovice 13. storočia bol komitátnym hradom, a preto sa volal Turčianskym. Postupom času upadal význam hradu. V roku 1681 hrad podpálili Thökölyho vojaci, v roku 1705 Rákocziho vojaci a posledná zmienka o hrade pochádza z roku 1713. Od 18. storočia postupne pustol a menil sa na ruiny. V súčasnosti sa z hradu zachovali múry a niektoré hradné ruiny. Z ostatných objektov ostali viditeľné len nepatrné zvyšky murív prerastené vegetáciou.

Trasa

Hrad Zniev je od Turčianskych Teplíc vzdialený približne 20 km. Keďže hrad patrí medzi najvyššie položené hrady Slovenska budete potrebovať na jeho zdolanie istú dávku kondície. Po zeleno značenom turistickom chodníku by ste to mali zvládnuť za 1 hod. 15 min.

Hrad Zniev

Sklabinský hrad

 • vzdialenosť od  Turčianskych Teplíc: cca 32 km
 • dĺžka trasy: 5 min

Zrúcanina hradu Sklabiňa stojí na kopci nad obcou Sklabinský Podzámok, na rozhraní Turčianskej kotliny a Veľkej Fatry. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia na mieste staršieho hradiska. Po požiari v 15. storočí prešiel hrad rozsiahlou prestavbou. Medzi rokmi 1610 až 1612 postavili v treťom predhradí postavený renesančný kaštieľ. Hrad aj kaštieľ značne poškodili nemecké jednotky počas druhej svetovej vojny. Dnes môžete vidieť na hrade viaceré zachované objekty a murivá. 

Trasa

Od Turčianskych Teplíc je hrad Sklabiňa vzdialený približne 32 km. V smere od Sklabinského Podzámku smerom do Sklabine nájdete odbočka vpravo na kamenistú cestu.Informovať vás o správnej ceste bude aj smerová tabuľa, ktorá ukazuje smer prístupu k hradu. Od parkoviska pod hradom ste hore na hrade za 5 minút. Trasa patrí k tým nenáročným rovnako ako aj celá prehliadka hradu. Vhodná je najmä pre rodiny s deťmi.

Hrad Sklabiňa a renesančný kaštieľ

Sučiansky hrad

 • vzdialenosť od  Turčianskych Teplíc: cca 40 km
 • dĺžka trasy: 1 hod. 30 min

Sučiansky hrad leží v Hradskej doline nad obcou Podhradie na vrchole kopca Smrekové v nadmorskej výške 890 m n. m. Postavili ho v 13. storočí za účelom ochrany ciest na Liptov. Hrad pomerne skoro zanikol, už v 15. storočí. Dodnes sú v teréne viditeľné zvyšky malej pevnosti a terénne depresie.

Trasa

Sučiansky hrad je od Turčianskych Teplíc vzdialený 40 km. Trasa ku hradu vedie zelená turistická značka z obce Pohradie lesným porastom priamo na hrad. Túra je mierne náročná, na hrad to zvládnete približne za hodinu a pol.

Obranná priekopa Sučianskeho hradu

Ak hľadáte oddych po výlete, rozhodne neobíďte kúpele Turčianske Teplice. Vďaka liečivej vode ale i pestrej ponuke procedúr či blízkemu Aquaparku dokonale zregenerujete telo aj myseľ. Stačí si len vybrať jeden z relaxačných alebo wellness pobytov.

Zdroj: www.hrady-zamky.sk

Scroll to Top