Nepremeškajte návštevu novej výstavy v priestoroch Galérie Mikuláša Galandu

Jeseň prináša so sebou aj chladnejšie a sychravejšie dni. Ak trávite svoj čas v Turčianskych Tepliciach na relaxačnom či kúpeľnom pobyte nepremeškajte návštevu Galérie Mikuláša Galandu, ktorá sa nachádza neďaleko kúpeľného parku.

Výstava Maliarska Appassionata 

Aktuálne sa v priestoroch Galérie koná výstava výberu z diela Rudolfa Rabatina pod názvom Maliarska Appassionata. Výstava potrvá až do 7.11.2021. Galériu môžete navštíviť od utorka do piatku v doobedných a poobedných hodinách alebo v nedeľu poobede. 

Stála expozícia v rodnom dome Mikuláša Galandu

Rodný dom Mikuláša Galandu bol premenený na galerijné účely už v roku 1987. Na prízemí si môžete pozrieť stálu expozíciu diel Mikuláša Galandu. Nachádza sa tu 34 reprodukcií z ružového a modrého obdobia maliara a jeden originál. Okrem malieb sa v galérii nachádzajú aj ukážky ilustrácií, ktoré Galanda vytvoril pre spisovateľov a básnikov. Životu a dielu Mikuláša Galandu sa venuje aj premietaný dokument. 

Kto bol Mikuláš Galanda?

Mikuláš Galanda bol známy slovenský maliar, grafik a ilustrátor, rodák z Turčianskych Teplíc. V súčasnosti je považovaný za významného predstaviteľa a priekopníka moderného umenia na Slovensku. V umení sa vzdelával v Budapešti či v Prahe. Spolu Ľudovítom Fullom, ďalším významným slovenským umelcom, vydal manifest, v ktorom podporoval moderné umenie.

Zdroj: www.turciansketeplice.sk

Scroll to Top