Ponúkané služby
Menu
Odkazy
31.05.2011 08:26

Kúpele Turčianske Teplice – Podhorská obec Blatnica

Zhruba 12 km severovýchodne od kúpeľov Turčianske Teplice sa nachádza malebná dedinka Blatnica. Pre väčšiu časť turistov je iba vstupnou bránou do Národného parku Veľká Fatra, no obec toho ponúka oveľa viac. Vyznačuje sa ako ľudovou architektúrou, tak aj historickými, …

Zhruba 12 km severovýchodne od kúpeľov Turčianske Teplice sa nachádza malebná dedinka Blatnica. Pre väčšiu časť turistov je iba vstupnou bránou do Národného parku Veľká Fatra, no obec toho ponúka oveľa viac. Vyznačuje sa ako ľudovou architektúrou, tak aj historickými, kultúrnymi a prírodnými zvláštnosťami.

Blatnica je rozložená na úpätí Plešovice. Obec v minulosti patrila medzi zemepanské obce, kde ľud pracoval pre rodiny Révayovcov a Pronayovcov. Z histórie je známa najmä olejkárstvom a šafraníctvom, majstri týchto remesiel v minulosti putovali po celej Európe, najviac však po Rusku, dokonca až na ďaleký Sibír. Tu spoločne zakladali s ostatnými Turčanmi obchody.

Prvý raz sa obec spomína v spisoch roku 1230, no Blatnica bola obývaná ešte dávno predtým. Dokazuje to archeologický nález  z roku 1876. Pri oraní poľa narazili miestni na mohylu jazdca aj s koňom a mečom, ktorý mal zlatom a striebrom vybíjanú rukovať. Podobný meč sa našiel už len v Nórsku. Rodina Révayovcov dali vzácny nález do múzea v Budapešti, kde sa nachádza dodnes. Blatnica sa do povedomia ľudí dostala aj vďaka hradu, ktorý sa po prvýkrát spomína roku 1252. Hrad slúžil svojmu účelu do roku 1678, vtedy bol poškodený a od tých čias neobývateľný.

Obec Blatnica je rodiskom viacerých významných osobností Slovenska. Spomenúť je treba poetku Mášu Haľamovú – Pulmanovú, botaničku Izabelu Textorisovú a predsedu SNR, ktorá vydala v roku 1918 Martinskú deklaráciu – Matúša Dullu. Mimoriadnu pozornosť si zaslúžia aj bratia Siakeľovci, ktorí sa odsťahovali do USA a po 1. svetovej vojne sa vrátili, aby v okolí Blatnice mohli nakrútiť prvý slovenský hraný film – Jánošík (1921).

V obci sa nachádza kaštieľ, Múzeum Karola Plicku v Pronayovskej kúrii, evanjelický kostol a dokonca aj pracovisko Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Turisti môžu využiť viaceré ubytovacie služby v obci, ako napr. Hotel Gader, Autocamp pod Záhorím alebo Chatovú osadu Gader. Ubytovať sa však je možné aj v neďalekých kúpeľoch Turčianske Teplice.

Text bol spracovaný podľa článku Želmíry Šimonidesovej uverejnenom v Krásach Slovenska